Hoppa till innehållet
Bostad & Fastighet

Avgift i samband med ansökan om lagfart

Är det nån skillnad i avgiften för lagfart om en person tar över del av fastighet genom köpeavtal eller genom gåvobrev? Och vilka är de avgifterna?



Rådgivarens svar

2021-09-21

Hej, tack för att du vänder dig till oss med din fråga! Nedan kommer jag att gå igenom regler som kan aktualiseras av situationen du beskriver, och sedan avsluta med en sammanfattande rekommendation. Bestämmelser som kan bli relevanta finns i jordabalken (JB).

Lagfart och stämpelskatt

Enligt 20 kap. 1 § JB ska den som förvärvat fast egendom med äganderätt söka lagfart. Enligt 20 kap. 2 § JB ska lagfart som huvudregel sökas inom tre månader från det att handlingen som förvärvet grundar sig på upprättades. Något som aktualiseras vid köp av fastighet är stämpelskatt. Beroende på hur man förvärvat fastigheten kan man alltså behöva betala stämpelskatt utöver den expeditionsavgift man betalar vid ansökan om lagfart. Expeditionsavgiften är 825 kr. 

Kostnad vid köp

Vid förvärv genom köp ska man alltså både betala expeditionsavgiften och stämpelskatt. Köpeskillingen för fastigheten jämförs med det taxerade värdet från föregående år, och stämpelskatten beräknas sedan utifrån det högsta beloppet av de två. För privatpersoner är stämpelskatten 1,5 %. 

Kostnad vid gåva

Vid förvärv genom gåva kan det ibland bli aktuellt med stämpelskatt, exempelvis om det är så att man övertar lån i samband med gåvan eller betalar något för gåvan. Om det förekommit en summa som är ersättning för gåvan tittar man på om den summan uppgår till 85 % eller mer av taxeringsvärdet från året innan, i så fall blir det aktuellt med stämpelskatt. Om man som i er situation får en del av fastigheten i gåva jämförs den summa med lika stor del av taxeringsvärdet som delen man får i gåva. 

Sammanfattning och rekommendation

Om man förvärvar fastighet genom köp ska man förutom expeditionsavgiften betala stämpelskatt. Stämpelskatt kan även aktualiseras vid gåva om ersättning för gåvan överstiger 85 % av taxeringsvärdet från föregående år, sett till den del av fastigheten man tar över (till exempel hälften eller en femtedel). Oavsett betalar man en expeditionsavgift vid ansökan om lagfart. Det blir ingen skillnad på just den avgiften om det handlar om köp eller gåva, utan den avgiften är 825 kr. 

Eftersom det är mycket att tänka på i samband med överlåtelse av fastighet är mitt tips att ni kontaktar en jurist här hos Familjens jurist som kan titta närmare på just er situation. Hos Familjens jurist kan ni få hjälp med att upprätta både köpekontrakt och gåvobrev. Om ni är intresserade av att boka tid för ett möte går det jättebra att göra här på hemsidan.

Jag hoppas att mitt svar kan vara till hjälp. Om du har fler funderingar är du välkommen att ställa en ny fråga. 


Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.