Hoppa till innehållet
Flytta ihop & bli sambo

Folkbokföring och samboskap vid dubbelt boende

Hej! Tack för denna fina service! Jag har två frågor: Kan man vara sambo på två adresser? Jag frågar inte om man kan ha var sin folkbokföringsadress när man är sambo – det vet jag att man kan. Jag frågar om något hindrar att båda i samboförhållandet i praktiken bor tillsammans ömsom på ett ställe, ömsom på ett annat? Och bör i så fall det specificeras i ett ev. Samboavtal? Min andra fråga gäller att man bör vara skriven ”där man regelmässigt tillbringar sin dygnsvila”. Var går gränserna för den ”regelmässigheten”? Jag frågar eftersom jag och min sambo kommer att vara ungefär lika mycket på två olika adresser, lite varierande över året. (En gissning: 4 nätter i bostad A och 3 nätter i bostad B under vanliga veckor MEN 1 natt i bostad A och 6 i bostad B under semesterveckor.) Hur avgör jag då var jag bör vara skriven?

Rådgivarens svar

2022-11-28

Hej och tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen med dina frågor! 

Fråga 1 

Eftersom den här frågan rör samboskap och sambors bostad blir sambolagen, SamboL, tillämplig. Med sambos avses två personer som stadigvarande bor tillsammans i ett parförhållande med ett gemensamt hushåll, 1 § 1 st. SamboL. Det finns ingenting som hindrar er som sambos att flytta mellan två bostäder. Det som däremot kan behöva regleras är vad som ska hända med med bostäderna vid en eventuell separation. När ett samboförhållande upphör på grund av till exempel en separation ska, om ena sambon begär det, samboegendom fördelas mellan dem genom bodelning, 8 § 1 st. SamboL. Samboegendomen består av den gemensamma bostaden samt gemensamt bohag som förvärvats för gemensam användning, 3 § SamboL. Den här fördelningen kan förändras genom ett samboavtal. Det är däremot endast i undantagsfall som två bostäder kan räknas som gemensamma. För att avgöra vad som gäller i ert fall rekommenderar jag att ni bokar en tid med våra jurister. Då kan de titta närmare på de specifika omständigheterna i er situation och hitta den bästa lösningen för er. Ni kan boka en tid här. Det kan till exempel vara aktuellt för er att upprätta ett samäganderättsavtal. Du kan läsa mer om det på Samäganderättsavtal | Hjälp med Samägandeavtal | Familjens Jurist.  


Fråga 2 

Var man ska vara folkbokförd vid dubbelt boende avgörs av Skatteverket. 

De tar då hänsyn till hur din livssituation ser ut, till exempel 

  • om du bor tillsammans med din familj i någon av bostäderna (begreppet "familj" innebär maka, make, registrerad partner, sambo eller barn som fortfarande bor hemma. Förälder räknas inte),
  • var din arbetsplats finns eller var du studerar vid högskola eller universitet,
  • storleken och standarden på de olika bostäderna och
  • hur ofta du vistas i de olika bostäderna.

Eftersom du skriver att ni kommer vistas mer i bostad A under “vanliga veckor” tolkar jag Skatteverkets riktlinjer som att du ska vara folkbokförd på bostad A.

Hoppas att det här har besvarat dina frågor! Om du har några fler frågor är du alltid välkommen att skicka en till fråga till oss här på Fråga Juristen! 


Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.