Hej!
Jag står som ensam ägare till huset vi bor i. Jag köpte huset 2005 och min sambo flyttade in 2007. Vi har två barn födda 2010 och 2012. Kan jag göra om huset till enskild egendom och i så fall hur?
Hej! Tack för att du ställer din fråga till oss på Fråga Juristen. Så som jag tolkar din fråga så vill du göra om huset till enskild egendom så att huset inte riskerar att ingå i en eventuell bodelning eftersom du äger huset själv. Nedan följer därför en redogörelse för vad som gäller avseende huset vid en eventuell bodelning samt hur ni kan gå tillväga för att undvika att huset eller annan egendom ingår i bodelningen.
Samboegendom
Bestämmelser om egendom vid samboförhållanden finns i sambolagen. Vid samboförhållandets upphörande är det inte obligatoriskt att göra en bodelning utan bodelning sker först efter begäran av någon av samborna, 8§ sambolagen.
Den egendom som ska bli föremål för bodelning enligt sambolagen är endast bostad och bohag som har förvärvats för gemensam användning, 3§ sambolagen. Med bohag avses möbler, hushållsmaskiner m.m., 6§ Sambolagen. Vad en sambo införskaffat innan samboförhållandet inleddes anses normalt inte ha förvärvats för gemensam användning. Om egendomen införskaffats i nära anslutning till att samboförhållandet inleddes kan införskaffandet ibland anses ha skett för att egendomen skulle användas gemensamt. Det avgörande är om avsikten med förvärvet var att egendomen skulle användas gemensamt. Du anger att du köpte huset 2005 och att din sambo flyttade in först två år senare. Eftersom det går två år mellan ditt husköp och tills din sambo flyttar in tyder det på att din avsikt vid husköpet inte var att du och din nuvarande sambo skulle använda huset gemensamt. Det är dock en bedömningsfråga huruvida huset anses införskaffat för gemensam användning. Men utifrån den information du anger i din fråga, d.v.s. att det går två år mellan införskaffandet och tills din sambo flyttar in, borde detta med största sannolikhet innebära att huset inte ska ingå i en framtida bodelning.
Samboavtal
Skulle det vara så att bostaden anses vara införskaffad för gemensam användning kan ni reglera att huset inte ingår i en eventuell bodelning genom att upprätta ett samboavtal. Sambor kan genom avtal komma överens om att sambolagens regler om bodelning inte ska tillämpas eller att viss egendom inte ska ingå i bodelningen, 9§ Sambolagen. Genom att upprätta ett samboavtal kan ni således reglera att huset som du köpt eller annan egendom inte ska ingå i en eventuell bodelning.
Sammanfattning
Sammanfattningsvis ingår endast bohag och bostad som införskaffats för gemensam användning i en eventuell bodelning i ett samboförhållande. Utifrån den information du angivit i din fråga kommer med största sannolikhet inte huset att ingå i en bodelning, då din avsikt vid köpet troligen inte var att du och din sambo skulle använda huset gemensamt. Vill ni annars reglera att viss egendom inte ska ingå vid bodelningen gör ni detta i ett samboavtal.
Behöver ni hjälp med att upprätta ett samboavtal rekommenderar jag att ni kontaktar någon av våra duktiga jurister hos Familjens Jurist. Då kan ni boka ett personligt möte, upprätta ett samboavtal online eller via telefon. Länk till dessa tjänster finns här. Har du annars ytterligare frågor är du varmt välkommen att ställa dem till oss.
Vänliga hälsningar,
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.
Från den 20 september 2017 är Juristbyrån en del av Familjens Jurist och arbetar under ett nytt gemensamt varumärke – Familjens Jurist. Vi erbjuder samma tjänster som tidigare och möter kunder på samma sätt som tidigare men ingår nu i Familjens Jurist som är Sveriges största juristbyrå med flest antal nöjda kunder – Välkommen.