Hoppa till innehållet
Flytta isär, skilja sig & separera

Vad behöver jag ha med mig för dokument inför en bodelning?

Hej. Jag är skild och ska göra bodelning. Jag undrar vad man skall ha med för papper och dokument inför bodelningen. Skall man ha med köpekontrakt på fastigheten som köptes 1990? Skall man ha med kvitton på sådant som är gjort på huset? Tex utbyggnader, nytt avlopp mm.

Rådgivarens svar

2021-12-16

Hej och tack för att du vänder dig till oss på fråga juristen!

Din fråga avser bodelning och således äktenskapsrätt, varför jag kommer börja med att redogöra för relevanta bestämmelser i Äktenskapsbalken för att sedan koppla dessa till din situation.

Bodelning och redovisningsskyldighet i samband med denna

Utgångspunkten vid en bodelning är att det som ska ingå i denna är makarnas giftorättsgods, vilket följer av 10 kap. 1 § Äktenskapsbalken. Enligt 7 kap. 1 § Äktenskapsbalken är en makes egendom giftorättsgods i den mån den inte är enskild egendom. Enskild egendom är, enligt 7 kap. 2 § Äktenskapsbalken i huvudsak sådan egendom som gjort enskild genom att så villkorats i exempelvis ett gåvobrev, ett äktenskapsförord eller ett testamente.

För att kunna utreda makarnas egendomsförhållande är varje make, enligt 9 kap. 3 § Äktenskapsbalken, skyldig att tills bodelningen förrättas redovisa för sin egendom och för sådan egendom som maken har haft hand om men som tillhör den andra maken. Utöver det är makarna skyldiga att lämna de uppgifter som kan vara av betydelse vid bodelningen. Av vägledande uttalanden följer att denna skyldighet motiveras av de bodelningsanspråk som respektive make kan ha. Därtill ska vid bodelningen, enligt 11 kap. 2 § Äktenskapsbalken så mycket avräknas från en makes andel i boet att det täcker densammes skulder. Det finns således en vits med att ha bland annat aktuella värderingsuppgifter tillhanda så att allt kan avräknas och fördelas på ett så rättsenligt sätt som möjligt. I och med att skulder ska avräknas från makes andel i boet så följer att redovisningsskyldigheten omfattar inte enbart tillgångar utan även skulder.

Kopplat till din fråga

Exakt vilka papper som du behöver ha med dig inför bodelningen är svårt att ge något rakt svar på eftersom jag inte vet hur dina egendomsförhållanden ser ut. Vad som dock kan sägas är att din redovisningsskyldighet omfattar såväl dina tillgångar som dina skulder. Det kan således röra sig om att bodelningsförrättaren kommer att vilja veta värdet på exempelvis fastighet, bostad, bil eller andra transportmedel du äger samt eventuella banktillgodohavanden du har. Därtill ska du redovisa aktuella skulder i form av bolån, studiemedelslån eller andra lån , och således skulder, du för stunden har för att exempelvis ha renoverat bostad mm.

Att du ska ha med ett köpekontrakt på fastigheten du äger kan vara en bra idé, om än möjligtvis ingen nödvändighet så länge du kan visa att du är lagfaren ägare vilket ofta går att se i Lantmäteriets fastighetsregister. Relevant är dock att ha en aktuell värdering av fastigheten eftersom denna, om den ej är din enskilda egendom, kommer att ingå i bodelningen. Avseende kvitton på sådant som gjort på huset gäller samma utgångspunkt, har åtgärderna inneburit att du har en eller flera skulder ska dessa redovisas. Emellertid behöver kvitton inte vara de relevanta utan den aktuella skulden. Syns dessa exempelvis på din bank räcker det antagligen med att redovisa de uppgifter som finns där.

Med det sagt hoppas jag att du känner att du fått svar på din fråga. Önskar du vidare vägledning kan det vara en god idé att kontakta en jurist, men i den bodelning som du ska genomgå finns antagligen även en bodelningsförrättare som du säkerligen kan vända dig till. Annars är du självfallet varm välkommen att åter vända dig till oss här på Fråga Juristen vid fler frågor.

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.