Hoppa till innehållet
Flytta isär, skilja sig & separera

Värdering av fastighet vid bodelning

Hej, vi ska separera efter 40 år . Vi tror vi ska klara av bodelningen själva men det finns ett par saker jag undrar över . Ska man ha en värderingsman för att ev omvärdera dels bostadsrätt o lantställe ? Är det en fördel för mig som ska bo kvar i bostadsrätten om den omvärderas . Min make ska köpa en liten lägenhet spelar det någon roll om han gör det innan skilsmässan eller efter . Tänker ju mest på fördelar för mig , jag är pensionär , han kommer att arbeta lite längre .

Rådgivarens svar

2018-02-20

Hej,

Stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga! Nedan kommer en redogörelse för vad som gäller och hur ni kan gå vidare i er situation.

Värdering av fastighet vid bodelning
Det finns inga uttryckliga lagregler angående vilket värde som ska användas vid en bodelning. Då det dessutom råder avtalsfrihet, är ni själva fria att komma överens om vilket värde det är som ska användas. Det vanligaste är att använda marknadsvärdet med avdrag för latent skatt och mäklararvode. Detta innebär kort sagt att den ska värderas med avdrag för de ”kostnader” som uppkommer vid en eventuell försäljning. Denna typ av värdering ger i många fall den mest rättvisa bilden av det faktiska värdet på egendomen.

Tillämpning i ert fall
Ni är som sagt fria att själva komma överens om hur ni vill göra värderingen av fastigheterna. Angående vad som är mest fördelaktigt för dig, så kommer ett lägre värde innebära att din make får mindre egendom på sin lott. Värderas däremot fastigheten till ett högre värde, kan detta innebära att han har rätt till en större del på sin lott för att det ska bli lika. Du kan se det som en våg. Det slutliga resultatet ska bli att de två vågskålarna väger lika mycket.

Eftersom du skriver ”omvärdera” i frågan så tolkar jag det som att ni har en tidigare värdering. Generellt ökar fastighetspriserna, vilket kan innebära att den tidigare värderingen är lägre. Något som är positivt för dig om du får fastigheten på din lott. Är så fallet är det alltså inte förmånligt för dig att göra en omvärdering av fastigheten.

Vad gäller frågan om det spelar någon roll om din make köper en fastighet innan eller efter bodelningen så har detta en stor betydelse. Köper han en fastighet innan bodelning kommer du att få betala häften av denna. Det bästa för dig är således att han köper en ny bostad efter det att ni är klara med bodelningen.

Skulle ni behöva ytterligare hjälp med bodelning är ni varmt välkomna att kontakta någon av våra jurister på Familjens jurist!

Vänligen,
Jonna Karlsson

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.