Hej!
Min mamma har 3 arvingar (2 barn och 1 barnbarn). Hon vill upprätta ett gåvobrev och ge flera smycken av guld och ädelstenar som gåva till ett av sina barn redan nu.
Hur blir det den dag hon går bort? Kommer denna gåva betraktas som förskott på arv?
Om 'ja'; vad händer om hon i gåvobrever föreskriver att gåvan inte ska utgöra förskott på arv och därmed inte heller avräknas vid framtida arvskifte? Kan de andra 2 arvingarna bestrida detta vid arvskiftet?
mvh
Hej! Tack för att du vänder dig till Fråga Juristen.
Din fråga rör förskott på arv. Bestämmelser om det finns i ärvdabalken (ÄB).
När räknas gåva som förskott på arv?
I 6 kap. 1 § ÄB finns en presumtion om att det en arvlåtare gett i gåva till sin bröstarvinge ska räknas som ett förskott på arvet, om inte annat föreskrivits och om det inte finns andra omständigheter som tyder på att gåvan inte skulle räknas som förskott på arv. Vem som är bröstarvinge regleras i 2 kap. 1 § ÄB. Där står att bröstarvinge är arvlåtarens barn. I den situation du beskriver är alltså din mammas två barn bröstarvingar. Barnbarnet räknas inte som bröstarvinge.
Enligt 6 kap. 1 § ÄB gäller presumtionen endast för just bröstarvingar. Gåvor till någon annan än bröstarvingen, exempelvis om din mamma ger en gåva till sitt barnbarn, presumeras inte vara förskott på arv. Om arvlåtaren skulle vilja att gåvan räknades som arv kan man skriva det i ett gåvobrev, men det finns alltså inte en sådan presumtion om att gåvan till barnbarnet är ett förskott på arv.
Det ovan nämnda gäller så länge barnbarnets förälder lever vid gåvotillfället. Av 2 kap. 1 § ÄB framgår nämligen att om en bröstarvinge avlider får dennes barn träda i sin förälders ställe. Om föräldern till din mammas barnbarn avlider (alltså din mammas barn) blir barnbarnet den närmsta arvingen. Om den situationen skulle inträffa och din mamma därefter ger gåvan till sitt barnbarn kan presumtionen om förskott på arv bli aktuell, och gåvan kan då ses som förskott på arv. För att undvika att gåvan räknas som förskott på arv krävs då ett giltig gåvobrev där det står att gåvan inte är tänkt som förskott på arv. Observera att detta alltså bara blir aktuellt om barnbarnets förälder skulle gå bort innan gåvan ges till barnbarnet.
Sammanfattning och rekommendation
En gåva som din mamma ger till sitt barnbarn omfattas inte av presumtionen om förskott på arv i 6 kap. 1 § ÄB så länge barnbarnets förälder lever vid gåvotillgället. Detta beror på att den bestämmelsen endast gäller för gåvor till arvlåtarens bröstarvingar (men om arvlåtarens bröstarvinge avlider innan gåvotillfället kan presumtionen gälla även för barnbarn). Om din mamma vill skriva ett gåvobrev i samband med gåvan är det viktigt att tänka på att det finns vissa krav som måste uppfyllas för att gåvobrevet ska bli giltigt. Därför rekommenderar jag att ta hjälp av en jurist så att gåvobrevet blir skrivet på rätt sätt. Hos Familjens jurist kan du få hjälp av en erfaren jurist som ser över just din situation och hjälper dig på bästa sätt. Familjens jurist erbjuder en mall för gåvobrev i tjänsten Gåvobrev online, men du kan också boka tid för ett telefon- eller onlinemöte.
Jag hoppas att jag kunde förklara hur reglerna på området ser ut. Om du har fler funderingar är du välkommen att återkomma till Fråga Juristen med en ny fråga.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.
Från den 20 september 2017 är Juristbyrån en del av Familjens Jurist och arbetar under ett nytt gemensamt varumärke – Familjens Jurist. Vi erbjuder samma tjänster som tidigare och möter kunder på samma sätt som tidigare men ingår nu i Familjens Jurist som är Sveriges största juristbyrå med flest antal nöjda kunder – Välkommen.