Hoppa till innehållet
Juridik vid dödsfall

Får man lägga ut dödsboets lägenhet till försäljning innan bouppteckningen är klar?

Får jag lägga ut min bortgångne mors bostadsrätt till försäljning? Påbörja visning innan bouppteckningen är klar? Såvida vi inte skriver kontrakt och söker lagfart innan bouppteckningen är registrerad hos Skatteverket?

Rådgivarens svar

2020-08-13

Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga!

Jag ska nedan redogöra för vad som gäller kring dödsboets tillgångar innan bouppteckningen har upprättats. Bestämmelser kring detta finns i ärvdabalken (ÄB).

Dödsboets tillgångar

Innan bouppteckningen har upprättats äger dödsboet den avlidnes tillgångar. Dödsboet är en juridisk person som ägs av så kallade dödsbodelägare, dvs den avlidnes arvingar, efterlevande make eller sambo och eventuella universella testamentstagare. Dessa ska tillsammans förvalta den avlidnes egendom under boets utredning, 18 kap. 1 § ÄB. Men innan bouppteckningen är klar och har avslutats genom ett arvskifte så äger ingen av dessa den avlidnes egendom. Att sälja egendom som tillhör dödsboet innan bouppteckningen är klar är därför problematiskt. Den avlidnes tillgångar och skulder ska nämligen antecknas sådana de var vid dödsfallet, 20 kap. 4 § ÄB. Dessutom ska bouppteckningen undertecknas av bouppgivaren som på heder och samvete ska intyga att uppgifterna till bouppteckningen är riktiga och att inga uppgifter avsiktligt har utelämnats, 20 kap. 6 § andra stycket ÄB. När bouppteckningen sedan skickas till Skatteverket och det framkommer att uppgifterna inte stämmer kan brott som bedrägeri och förskingring aktualiseras (se 9 kap. 1 § och 10 kap 1 § brottsbalken). Det är också viktigt att eventuella skulder i dödsboet betalas eller att en betryggande säkerhet ställs för dessa innan egendom avyttras. Om en dödsbodelägare orsakar skada avseende boets vård eller förvaltning är denne skyldig att ersätta skadan, 18 kap. 6 § ÄB.

Sammanfattning av vad som gäller i detta fall och rekommendation

Ska man tolka lagen så säger den bara att man inte får avyttra något innan bouppteckningen är klar. Att förbereda inför en visning är ju inte samma sak som att något avyttras, men för att ha visning så krävs det ändå att bostaden läggs ut till försäljning och det skulle jag säga inte är tillåtet innan bouppteckningen är klar då det är ett nära steg mot att avyttra bostaden. Det är ju trots allt inte officiellt klart vem som tilldelas bostadsrätten, hur tillgångarna ska fördelas osv. Jag rekommenderar dig därför att avvakta med att lägga ut bostadsrätten till försäljning. Men det är möjligt att det går att göra en annan bedömning i det enskilda fallet, det kan jag inte svara på. Har du ytterligare frågor kring dödsboförvaltning och bouppteckning kan du kontakta Familjens Jurist. Här kan du boka en tid hos någon av juristerna. Hoppas du fick svar på din fråga!

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.