Hoppa till innehållet
Köpa, hyra ut & sälja

Fråga om bl.a gäldstäckning

Hej
Lite frågor.
Vi valde en leasing bil när vi var gifta jag står på kontraktet hur gör man med den?
När vi köpte vårt hus behövde vi låna 200000 av mina föräldrar olyckligt vis står allt på mig 50000 i gåva och 150000 i lån som jag betalat ca 50000 på. Hur gör man med det. Det är bevittnat av två utomstående vittnen. Nu vill jag att det ska vara på min lott stämmer det?
Ex huset värderas till 4000000 fiktiva kostnader för försäljning är 125000 kvar 3850000. Vi har lån på 3350000 då är det 500000 kvar att dela på dra jag av mitt lån på 200000 så delar vi på 300000.

Rådgivarens svar

2017-10-31

Hej och stort tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen med din fråga!

För det första ska påpekas att vem som får vilken egendom på sin lott i bodelningen är helt upp till er att bestämma. Leasingbilen kan ni alltså själva bestämma vem som ska få på sin lott. Bodelning är ett privat avtal mellan makarna, vilket betyder att ni kan göra upp avtalets innehåll. Den som äger bilen har dock större möjlighet att få den på sin lott om ni mot förmodan båda skulle vilja ha den.

När det gäller lånet från föräldrarna förstår jag din fråga som att du undrar om du får "gäldstäcka" denna skuld på huset, dvs. dra av detta från nettovinsten som ni sedan ska dela på. 

Alla skulder som makarna har kan potentiellt dras av från deras giftorättsgods vid andelsberäkningen. Du får alltså gäldstäcka dina lån till föräldrarna. Däremot är inte gåvan som du skriver om en skuld såvida den inte följer med ett villkor att den ska återbetalas (vilket i och för sig gör att den inte är en gåva), så den kan inte dras av.

Ditt exempel speglar således ungefär hur det skulle se ut vid gäldstäckningen i ditt fall som jag förstår den.

Jag hoppas att detta var till någon hjälp!
Vänligen

 

 

 

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.