Hej jurdiktillalla,
Jag blev beviljad max belopp för handikapsersättning av fk för två år sedan. 2000kr extra i månaden baserat på att min godmans arvode var 16000 om året i deras uträkning. Ett par månader efter drog min godeman in på hanns tjänster som då istället blev 6000kr om året men han meddelade inte fk om detta. Så nu när detta kommit fram så är det inte säkert jag ens har varit berättigad till de här extra pengarna. Men om de gör en ny bedömning av uppgifter som blivit mindre, tar de då också med utgifter som tillkommit nu efteråt? Redan 2 månader efter var jag med om en misslyckad starroperation och har läkemedel som inte ingår i högkostnsdskyddet. Det borde jag väl kunda yrka på då? Jag läste på deras hemsida att man kunde få beviljat om man sliter på kläderna tex. Hur ser de på att jag gått upp 40kg de här 2åren av antipsokofarman som i stort sett de flesta gör? Nu har jag allt från m till 4xl det har ju kostat en del, kan det räknas som merkostnader? Sen hade jag fått avslag att jag sökt för inläggningsavgifter från psyket, sökte bara 3000 men bara 2017 så var det närmare 6000. De motiverade med att de utgifter hade jag spenderat hemma också. Men jag var helt nollad ekonomiskt och har left på existensminimus i 2år, bara massa skulder jag fått i samband med min biopolär. De sjukkostnaderna betala jag av i 11 månader mellan 400-900 i månaden. Är det något man kan motivera på annat sätt och bli beviljad? Anledningen att jag ens kan ha levt på exmin är att alla de där 2000 extra har gått till att betala skulder, jag hade aldrig rätt ut det annars. Är det något de kunnat ta hänsyn till? Sen som i stort sätt alla som är bioplälara smäller de sina pengar vart man än läser. Jag hade ett arv på 180.000 som gick på två månader. Jag hade varnat psykosmottagningen där jag går en gång i veckan, psykolog+kontaktperson hundra gånger om att detta kommer hända i över ett år, jag hade också gjort det en gång innan jag fick arvet. Då 80.000kr. Men inget gjordes, jag tänkte när jag var så himla sjuk ska jag då bära det ansvaret? Kan jag göra något åt detta och få tillbaks något iallafall? Altså om en psykisksjuk kan mörda någon tex men kopplat till varit mycket sjuk så tänkte då borde jag väl inte heller ansvara över detta? Pengarna hade jag i stortsätt orörda i 5år innan det hände. Psykosmottagnimgen visste ju allt är det då mitt fel? Kan man kanske få en slant från någon försäkring? 180.000 inga småpengar direkt att inte ha ett ända skit för. Mvh
Stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga! Nedan kommer en redogörelse för vad som gäller. Jag utgår i mitt svar från att du har beviljats merkostnadsersättning (det som tidigare kallades handikappsersättning), så mitt svar kommer att gälla vilka kostnader som ersätts samt hur ersättningen beräknas. Regler om merkostnadsersättning finns i socialförsäkringsbalken.
Vilka kostnader ger upphov till merkostnadsersättning
Enligt lagen så lämnas merkostnadsersättning för merkostnader för 1) hälsa, vård och kost, 2) slitage och rengöring, 3) resor, 4) hjälpmedel, 5) hjälp i den dagliga livsföringen, 6) boende, och 7) övriga ändamål. Försäkringskassan förtydligar detta något på sin hemsida och räknar där upp följande kostnader:
Jag har fetmarkerat de kostnader som du aktualiserar i din fråga.
Hur stor blir merkostnadsersättningen
Du säger att du har maximerat merkostnadsersättningen. Det innebär att du har mervärdeskostnader om åtminstone 30 225 kr (65 % av prisbasbelopp). Så länge du kommer upp i den summan även utan ersättningen till den gode mannen ser jag ingen anledning för Försäkringskassan att sänka din merkostnadsersättning. Då har du ju fortfarande mervärdeskostnader till detta värde. Det här är dock en fråga som du i första hand får diskutera med Försäkringskassan. Först om du är missnöjd med deras omprövning bör du kontakta en jurist. Jag tror tyvärr inte att de i sin omprövning kommer att ta hänsyn till sådant som du inte ansökt om i din tidigare ansökan, däremot så är det som sagt inte säkert att de sänker din merkostnadsersättning, eftersom att du även utan ersättningen till gode man kan nå upp till maxbeloppet.
Jag hoppas att detta var svar på dina frågor. Detta är som sagt en fråga som du i första hand ska diskutera med Försäkringskassan och därefter återkomma till oss om du fortfarande är missnöjd. Jag uppfattar det som att du har bra koll på vad du kan få ersättning för (allt det du räknade upp i din fråga omfattas ju av Försäkringskassans exempel), så det gäller bara att få med alla dina merkostnader i din ansökan. Lycka till!
Med vänlig hälsning,
Helmer
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.
Från den 20 september 2017 är Juristbyrån en del av Familjens Jurist och arbetar under ett nytt gemensamt varumärke – Familjens Jurist. Vi erbjuder samma tjänster som tidigare och möter kunder på samma sätt som tidigare men ingår nu i Familjens Jurist som är Sveriges största juristbyrå med flest antal nöjda kunder – Välkommen.