Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Får markägaren skjuta skarpt nära vår bostad?

Vi hyr en bostad. Markägaren kom tillsammans med sina minderåriga barn och sköt skarpt i vår närhet. När vi klagade så säger de att de har rätt att skjuta vart de vill på sin egen mark. Är detta verkligen möjligt? Vi hade ingen aning och blev livrädda när de sköt.

Rådgivarens svar

2021-09-14

Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen! Jag kommer börja med att redogöra för de allmänna reglerna vad gäller skjutning för att sedan applicera dessa på ditt fall.

Huvudregeln är att markägare får göra vad denne vill

Utgångspunkten är att en markägare får göra vad hen vill på sin egen mark. Skjutning med vapen kräver dock tillstånd av Polismyndigheten om det sker på ett område som omfattas av detaljplan, detta framgår av 3 kap 6 § ordningslagen. Det betyder att om marken omfattas av detaljplan får markägaren inte skjuta utan tillstånd. Handlar det om en skjutbana får denna endast användas efter tillstånd av Polismyndigheten, se 3 stycket samma bestämmelse. Med skjutbana avses en permanent anläggning som används för utbildnings-, övnings- eller tävlingsskytte.

Du skriver inte om du bor i ett detaljplanerat område eller inte. Det är därför inte möjligt för mig att ge ett helt klart svar. Dock gäller att i ett område som inte är detaljplanerat får man skjuta, även utan tillstånd. Om personen har en skjutbana krävs dock tillstånd även utanför detaljplanerat område. Vad jag förstår av din fråga är det inte fråga om någon skjutbana i ditt fall.

Säkerhetsundantag

Säkerheten är givetvis oerhört viktig när det kommer till skjutning. Om den som skjuter skulle träffa någon kan han eller hon både bli skadeståndsskyldig och ansvarig för brott.

Skjutningen bör också ske måttligt vilket innebär att man inte bör skjuta för många skott så att det orsakar störande buller eller skjuta under orimliga tider.

Är skjutandet otillåtet i detta fall?

Det är svårt att säga om skjutandet är tillåtet eller inte i detta fall. Det beror exempelvis på om marken är i ett detaljplanerat område. Om någon skjuter alldeles intill er bostad, väldigt ofta eller med väldigt många skott, kan det också vara fråga om sådant störande buller som innebär att det inte längre är tillåtet att skjuta.

Jag rekommenderar att du kontaktar markägaren och försöker komma överens om tider som de kan skjuta på sin mark, så ni är förberedda nästa gång.

Hoppas du fick svar på din fråga. Om det är något mer du undrar över eller har en annan fråga är du varmt välkommen att kontakta oss på Fråga Juristen igen, eller boka tid med en jurist på vår hemsida. Lycka till!

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.