Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Investmentbolag och bolagsstruktur

Hejsan. Hur ser regler och lagar ut kring att sälja andelar i ett bolag vars huvudsyfte är att investera i aktie- och valutahandel (dvs ett investmentbolag). Som jag förstått det så krävs det tillstånd av Finansinspektionen om bolaget skall förvalta andra personers pengar, men det krävs inget tillstånd om bolaget endast förvaltar sitt eget kapital. Hur fungerar det då om istället bolaget säljer andelar till investeraren och använder det kapitalet till att investera i aktie- och valutahandel? Dvs att investeraren blir aktieägare. Är det okej för bolaget att göra så, utan tillstånd?

Tacksam för svar :)

Rådgivarens svar

2018-04-20

Hej! Tack för att du valt att vända dig till Fråga Juristen med din juridiska fråga. Först och främst vill jag be om ursäkt för att svaret har dröjt på din fråga.

Finansiella tjänster

Som jag förstår regelverket så krävs det tillstånd från Finansinspektionen (FI) om ett företag bl.a. erbjuder finansiella tjänster. Det bör innebära att ett bolag som endast investerar sitt eget kapital är undantagna från tillståndsplikten i och med att de inte erbjuder finansiella tjänster till kunder.

Det finns dock vissa problem som följer med din föreslagna bolagskonstruktion. Enligt 1 kap. 7 § aktiebolagslagen (ABL) råder det spridningsförbud av aktier i privata aktiebolag. Det här innebär att du inte kan annonsera för en större krets att de ska investera i ditt bolag. Din enda möjlighet att hitta kunder är i princip att investeringsmöjligheten sprids från mun till mun, alltså att någon pratar med någon och bolaget sprids på det sättet. För att kunna sprida bolaget och annonsera krävs det att bolaget är publikt och då måste även börsens egna regelverk samt flertalet andra regler som du kan läsa om på bolagsverkets hemsida följas.

Vidare kan det bli problematiskt med vinstutdelning beroende på hur många ni är i bolaget. Det är bolagsstämman som beslutar om vinstutdelning i aktiebolaget och bolagsstämman består av samtliga aktieägare. Något annat som kan vara problematiskt är om någon investerare inte längre vill vara med. Då måste någon köpa ut denne persons aktier. 

Sammanfattning

Beroende på hur många och vilka som ska investera i bolaget kan det här vara en lösning. Om du tänker dig att ett fåtal närstående personer ska investera i bolaget går det att strukturerar bolaget som du beskriver. Om du däremot vill vända dig till en bredare krets av personer du inte har någon relation till finns det flertalet problem med den valda bolagsformen och det är enligt min åsikt bättre att gå "den vanliga vägen" och ansöka om tillstånd via FI.

Med vänliga hälsningar

Gabriel

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.