Hej.
Jag har ansökt om taxiförare legetemation för 2 veckor sen. Och det finns en polisanmälan hos polisen där jag är misstänkt för misshandel i nära relation och självklart jag finns i misstänktregester med. Jag har varit på förhör idag hos polisen. Transportstyrelsen har gjort sin automatisk bedömning eftersom jag finns i misstänktregester så hamnat ansökan i kö för manual bedömning och en handläggare som ska kolla på ansökan och handläggningenstid ligger på ca 6 till 9 veckor just nu. Min fråga är kan transportstyrelsen avslå min ansökan? Och vad händer om polisen / åklagare hinnar besluta om att lägga ner förundersökning innan det blir min tur hos transportstyrelsen?
Hej! Stort tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga.
Ansökan om taxiförarlegitimation
Regler om legitimation för taxiförare finns taxitrafiklagen. Det är transportstyrelsen som prövar frågor om taxiförarlegitimation. För att beviljas taxiförarlegitimation måste vissa förutsättningar vara uppfyllda, se 3 kap. 3 § taxitrafiklagen. En person får beviljas taxiförarlegitimation endast om personen har fyllt 21 år, har innehaft körkort med behörighet B i två år alternativt körkort med behörighet D, uppfyller vissa medicinska krav som är nödvändigt för säkerheten för passagerarna, har avlagt ett godkänt körprov för taxiförarlegitimation, samt är lämplig som taxiförare vad gäller yrkeskompetens och laglydnad.
Transportstyrelsen ska alltså bland annat göra en lämplighetsprövning av personen som ansöker om taxiförarlegitimation och då särskilt beakta personens laglydnad. Enligt förarbetena till lagen bör brott mot person och mera allvarliga tillgreppsbrott innebära att föraren ska bedömas som olämplig. Med brott mot person avses bland annat, våldsbrott och sexualbrott. Vid vålds- och sexualbrott bör legitimationen vägras även om brottet till sin karaktär har varit lindrigt. För att Transportstyrelsen ska kunna avslå en ansökan om taxiförarlegitimation krävs det inte att personen i fråga har blivit dömd för brottet, utan endast en misstanke om begånget brott kan i vissa fall vara tillräcklig för att avslag ska meddelas.
Misstankeregistret
Bestämmelser om misstankeregistret finns i lag om misstankeregister. Av lagen framgår att polismyndigheten får föra register över de som är skäligen misstänkta för brott, 1 § lag om misstankeregister. Vidare framgår att uppgifterna i misstankeregistret ska gallras om bland annat en förundersökning har avslutats utan att åtal har väckts med anledning av misstanken, 13 § lag om misstankeregister.
Vad gäller i ditt fall?
Transportstyrelsen ska vid din ansökan pröva om du uppfyller de lagstadgade kraven för att du ska kunna beviljas taxiförarlegitimation. Transportstyrelsen ska då bland annat pröva din lämplighet som taxiförare och därmed beakta om du har blivit dömd eller i vissa fall är misstänkt för något brott. Då du finns med i polisens misstankeregister för misshandel i nära relation finns således en risk att Transportstyrelsen nekar dig taxiförarlegitimation. Om åklagaren däremot beslutar om att lägga ned förundersökningen ska dina uppgifter i misstankeregistret gallras. Gallringen innebär att dina uppgifter raderas ur misstankeregistret och om detta sker innan Transportstyrelsen prövar ditt beslut bör de inte kunna neka dig taxiförarlegitimation såtillvida du uppfyller de övriga kraven och inte har blivit dömd för annat liknande brott tidigare.
Jag hoppas du känner att du har fått svar på din fråga. Har du ytterligare frågor får du jättegärna ställa dem till oss.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.
Från den 20 september 2017 är Juristbyrån en del av Familjens Jurist och arbetar under ett nytt gemensamt varumärke – Familjens Jurist. Vi erbjuder samma tjänster som tidigare och möter kunder på samma sätt som tidigare men ingår nu i Familjens Jurist som är Sveriges största juristbyrå med flest antal nöjda kunder – Välkommen.