Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Skyldighet att hålla extra föreningsstämma

Vi hade föreningsstämma i vår bostadsrättsförening i veckan. Stämman genomfördes under tidspress och alla punkter/ärenden på dagordningen hanns inte med. 4 motioner återstod när stämmoordf avslutade stämman med orden att styrelsen får kalla till extra stämma för att behandla resterande motioner. Rätt eller fel? Har läst föreningslagen § 10 och § 12 och tycker att stämman borde ajourneras då jag misstänker att styrelsen inte kommer att kalla till extrastämma eller förhala det.

Rådgivarens svar

2022-05-16

Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga! 

Regler om bostadsrättsföreningar

Frågor om bostadsrätt regleras i flera lagar. I bostadsrättslagen (BRL) finns regler om bland annat bostadsrättsföreningens medlemmar och stadgar, överlåtelse av bostadsrättslägenhet samt föreningens och bostadsrättshavarens skyldigheter.

Enligt 9 kap 14 § BRL gäller bestämmelserna om föreningsstämma i 6 kap lagen om ekonomiska föreningar (föreningslagen) med vissa undantag. Undantagen gäller främst regler om rösträtt och vilka som får vara ombud eller biträde vid stämman.

Föreningsstämma

Enligt 6 kap 10 § föreningslagen ska ordinarie föreningsstämma (årsstämma) hållas en gång per år. På den ordinarie stämman ska medlemmarna fatta beslut om fastställelse av årsredovisning, ansvarsfrihet för styrelse och andra ärenden som ska behandlas enligt stadgarna.

Om det är nödvändigt att hålla en till stämma innan nästa ordinarie stämma ska en extra föreningsstämma hållas (6 kap 12 § föreningslagen). Om minst en tiondel av de röstberättigade i föreningen eller en revisor begär extra stämma för att behandla vissa ärenden är styrelsen också skyldig att kalla till extra stämma.

Alla medlemmar har rätt att få ett ärende behandlat vid en föreningsstämma om man skriftligen begärt det hos styrelsen inom rimlig tid och på det sätt som följer av stadgarna (6 kap 15 § föreningslagen). Enligt 6 kap 38 § föreningslagen får stämman inte heller fatta beslut som ger någon medlem en otillbörlig fördel om det är till nackdel för någon annan medlem eller för föreningen.

Avslutning och rekommendation

Alla medlemmar som lämnat in en motion till styrelsen har rätt att få den behandlad på stämman. Om det inte finns tid att behandla alla motioner på den ordinarie stämman är styrelsen skyldig att kalla till extra föreningsstämma för att behandla de återstående motionerna.

Om flera motioner inte behandlats på den ordinarie stämman finns det vanligen skäl att hålla en extra föreningsstämma. Om så inte sker kan ni gå ihop flera medlemmar och begära extra stämma. Om minst en tiondel av bostadsrättsföreningens medlemmar begär det är styrelsen också skyldig att hålla extra föreningsstämma.

Jag hoppas att du fått svar på din fråga! Om styrelsen inte håller någon extra stämma eller om ni inte kommer överens kan man vända sig till bostadsrattsnämnden som hjälper till att lösa tvister mellan enskilda och bostadsrättsföreningar.

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.